Biolac فرآیند

آنچه که می‌خوانیم
  Add a header to begin generating the table of contents

  چیست؟ Biolac فرآیند

  فرآیند بیولاک یا biolac process  روش اصلاح‌شده‌ای از فرآیند لاگون هوادهي می‌باشد که ضمن داشتن ساختار لاگون مانند، از تكنولوژي لجن فعال به روش  هوادهي گسترده نيز استفاده می‌کند. در این فرآیند زمان ماند جامدات نسبت به سیستم‌های هوادهي گسترده متعارف بالاتر و ميزان بارگذاري آلی کمتر می‌باشد. اين فرآیند در سال ١٩٧٠ در اروپا و در سال ١٩٨۵ در آمريكا توسعه پيدا کرد و اصولاً براي ارتقاء لاگون هاي هوادهي موجود، گزينه مناسبي می‌باشد.  اين سيستم تصفيه لاگوني جهت ارتقاء عملكرد خود از سيستم هوادهي منحصربه‌فردی استفاده می‌کند که در ادامه شرح داده می‌شود. سيستم بيولاک، با زمان‌ماند بالای جامدات می‌تواند ضمن انجام نيتريفيكاسيون به‌طور کامل, غلظت BOD  خروجی را به کمتر از 10 میلی‌گرم در لیتر و غلظت آمونیاک خروجی را به کمتر از 1 میلی‌گرم در لیتر برساند.

  علاوه بر اين بالا بودن زمان‌ماند جامدات و غلظت MLSS، باعث می گرددکه اين سيستم شوک‌های آلي را با ،کمترين تغيير MLSS  در شرايط بهره‌برداری تحمل نمايد. اين فرآیند می‌تواند براي نيتريفيکاسيون با زمان‌ماند جامدات از 40-70 روز طراحي شود. نسبت F/M بين 0.1 الی 0.04 و غلظت MLSS بین 1500 الی 5000 میلی‌گرم بر لیتر است. عمق حوض‌های هوادهی بین 2.4 الی 4.5 متر می‌باشد. لجن تولیدشده به‌خوبی تثبیت‌شده و ديگر نيازي به هضم اضافي ندارد. لجن مذکور می‌تواند بدون اينكه مشكلي ايجاد کند، مستقیماً به استخرهاي آبگيري لجن فرستاده‌شده و مدت زيادي بدون آنكه توليد بويي را به همراه داشته باشد، در آنجا بماند تا آب خود را از دست بدهد.

  فرآیند بیولاک_آسان پالایش زیست بوم
  Biolac فرآیند

  Biolac سيستم هوادهي فرآیند

  سيستم هوادهي در اين فرآیند از يك نوع ديفيوزر حباب ريز بسيار مؤثر بهره مي گيرد که هوا را در فاصله کم  ٣٠٠ میلی‌متری از کف لاگون تأمین می‌نماید. اين ديفيوزرهاي حباب ريز از لوله‌های هوا رسان متحرکي که در عرض لاگون قرار می‌گیرند، آويزان می‌باشند. هر لاگون داراي چند لولة هوا رسان است که با حرکت ملايم خود می‌تواند از خوردگي ديواره و کف لاگون جلوگيري کرده و با تضمين اختلاط کامل، مصرف انرژي را به حداقل برساند. لوله‌های هوا رسان متحرك و دیفیوزرهای حباب ریز اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این سیستم می‌باشند و می‌توانند حجم زيادي از حوضچه‌ها را با استفاده از مينيمم انرژي به حالت اختلاط کامل نگه‌دارند.

  با توجه به اينكه در فرآیند بيولاک، ديفيوزرها به‌صورت آويزان از لوله‌های هوا رسان متحرك قرار دارند، لذا نياز به ساخت حوضچه‌های هوادهي با کف بتني نمی‌باشد و درکل می‌توان لاگون‌هاي هوادهي را در صورت استفاده از اين نوع فرآیند اصلاحي به‌صورت خاکي، همراه با لایه عایق و یا بدون آن ساخت و در مدار بهره‌برداری قرارداد. لوله‌های هوا رسان متحرك به‌صورت پل در عرض حوضچه هوادهي قرار می‌گیرند و در دو انتها با استفاده از کابل‌های فلزي ضدزنگ ثابت می‌شوند. هر لولة هوا رسان تشكيل شده است از یک لولة پلی‌اتیلنی شناور که ديفيوزرهاي حباب ريز توسط لوله‌های هوا رسان قائم از آن آويزان هستند و به‌صورت معلق در فاصله ٣٠ سانتيمتري از کف حوضچه قرار دارند.

  Biolac فرآیند
  Biolac فرآیند

  Biolac مزايا و معايب فرآیند

  مزايا:

  • راندمان هوادهي، انتقال اکسيژن و اختلاط در اين فرآیند به خاطر سيستم هوادهي منحصربه‌فرد آن بالا می‌باشد. البته شايان توجه است که  سيستم هوادهي اين فرآیند به‌صورت patent و در انحصار شرکت‌های خارجي می‌باشد.
  • با توجه به ساختار لاگون مانند اين فرآیند، هزینه‌های ساختماني اين فرآیند و زمان ساخت آن، پائين مي باشد.
  • انرژي موردنیاز براي اختلاط به علت حرکت ملايم لوله‌های هوا رسان متحرك در اين فرآیند کمتر از ساير سیستم‌های هوادهي متداول می‌باشد.
  • اين فرآیند براي ارتقاء لاگون هاي هوادهي موجود (با استفاده از يك قسمت کوچك از لاگون  ) به سيستم لجن فعال بسيار مناسب می‌باشد و از اين لحاظ اقتصادی‌تر از فرآیندهاي لجن فعال متعارف می‌باشد.
  • مقادیرBOD ، COD، TN  موجود در پساب خروجی با اطمینان خوبی به مقادیر کمتر از 10،15 و 8 میلی‌گرم در لیتر خواهد رسید.
  • اين فرآیند دارای قابليت تحمل بارهاي ورودی ناگهاني  بدون ایجاد تغييرات محسوس در کيفيت پساب خروجي است.
  • تجهيزات می‌توانند بدون نياز به خالي کردن لاگون ها تعمير و نگهداري شوند، لذا در اين فرآیند نيازي به ساخت لاگون اضطراري نمی‌باشد.
  • در اين فرآیند، نياز به ساخت حوضچه ته‌نشینی اوليه نمی‌باشد و زلال سازي می‌تواند در داخل لاگون هوادهي و توسط زلال‌سازهای داخلي انجام گيرد.

  معایب:

  • مهم‌ترین عيب فرآیند انحصاري بيولاک اين است که تجهيزات هوادهي آن بايد از خارج کشور تأمین گردند و علاوه بر اين، تجربه بهره‌برداری قابل‌توجهی از اين سيستم تصفيه در داخل کشور وجود ندارد.

  برای مطالعه بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه نمائید

  Biolac فرآیند

  Biolac فرآیند

  اسکرول به بالا