فیلتر شنی

آنچه که می خوانیم
  Add a header to begin generating the table of contents

  فیلتر شنی چیست؟

  فیلتر شنی که یکی از روشهای فیلتراسیون است جهت حذف ذرات معلق (Suspended Solids) تا قطر 50 ميكرون یا به بیان ساده کاهش کدورت آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این صافی‌ها با عبور مایع از درون بستر، مواد معلق و ذرات ریز در بین خلل و فرج بستر باقی می‌مانند و آب زلال خارج می‌گردد. فیلتراسیون به‌عنوان واحد فیزیکی جهت تکمیل فرایندهای تصفیه فاضلاب در انتهای هر تصفیه‌خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  درواقع استفاده از این واحد با توجه به کیفیت مطلوب پساب تصفیه‌شده خروجی مشخص می‌شود به‌گونه‌ای که اگر پساب تصفیه‌شده برای استاندارد آبیاری فضای سبز در نظر گرفته‌شده است استفاده از این فرایند لزومی ندارد این در حالی است که اگر پساب تصفیه‌شده بر ای تخلیه به آب‌های سطحی باشد علاوه بهبود کیفیت پساب خروجی پارامترهای دیگر نظیر کدورت و رنگ نیز بایستی به حد مطلوب‌تری برسد لذا فیلتر‌های شنی جهت کاهش هر چه بیشتر کدورت مورداستفاده قرار می‌گیرند.

  آسان_پالایش_زیست_بوم

  بهره‌برداری

  بهره‌برداری از این واحد منوط به کیفیت پساب خروجی واحد ته‌نشینی ثانویه می‌باشد به‌گونه‌ای که اگر پساب خروجی از واحدهای بیولوژیکی، تصفیه قابل‌توجهی نشده باشد با ورود به فیلتر شنی باعث مسدود شدن مسیر حرکتی پساب از بستر فیلتر می‌شود. پساب خروجی از واحد بیولوژیکی توسط پمپ‌های تغذیه، به داخل فیلتر با فشار قابل‌توجهی وارد می‌شود. پس از گذشت مدت معین از عملکرد فیلتر، فیلترهای شنی نیازمند عمل شستشوی معکوس (Back Wash) می‌باشند تا با عبور برعکس آب از فیلتر ، مواد معلق حذف‌شده در فیلتر از بستر شسته شده و بستر آماده استفاده مجدد گردد. عمل بکواش معمولاً به‌صورت دستی برحسب تعریف زمانی یا تعریف اختلاف فشار (Differential Pressure) (∆P) توسط اپراتور به‌طور خودکار صورت می‌گیرد.

  این عمل با عبور آب در جهت معـکوس انجام می‌گیرد . برای شستشو ، آب را با ســرعت خطـی زیاد از بسـتر صافی عبور می‌دهند به‌گونه‌ای که فضای بین ذرات بستر به‌اندازه 50% افزایش یابد در این صورت آب می‌تواند به‌خوبی بین ذرات گردش کرده و گل‌ولای و مواد معلق باقی‌مانده از عمل صاف کردن را از بین شن و ماسه‌ها جدا نماید و به خارج از صافی منتقل کند .

  مشکلات بهره‌برداری

  مشاهدات: افزایش فشار داخلی مخزن، قطع جریان خروجی، کیفیت پایین خروجی.

  علل احتمالی: مسدود شدن خروجی مخزن، اشباع شدن منافذ موجود در بستر، دوره‌ی زمانی زیاد بک واش.

  بررسی: شیر خروجی مخزن کنترل شود، کنترل فشار سنج مخزن، اگاهی از نحوه ی بک واش مخزن توسط اپراتور.

  راه‌حل‌ها: تخلیه لجن با تواتر و یا مقدار بیشتر، در صورت بالا بودن فشار از حد معین شده، درصورت نیاز دوره بک واش کوتاه تر میشود.

  فیلتراسیون-آسان پالایش زیست بوم

  برای مشاهده عملکرد فیلتر های ثقلی و نحوه بک واش آنها ویدیوی زیر را ملاحظه نمائید

  برای مطالعه بیشتر در مورد فیلتر شنی روی لینکهای زیر کلیک کنید

  فیلتر شنی 1

  فیلتر شنی 2

  اسکرول به بالا