MBR فرآیند

آنچه که می‌خوانیم
  Add a header to begin generating the table of contents

  مقدمه

  این فرآیند شامل یک راکتور بیولوژیکی از نوع فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که عملیات جداسازی لجن از آب توسط یک سیستم میکروفیلتراسیون به انجام می‌رسد. سیستم میکروفیلتراسیون را می‌توان هم در مخزن هوادهی و هم در خارج آن تعبیه نمود. این سیستم توانایی حذف ذرات با قطر بیشتر از محدوده 0.4-0.1 میکرومتر را دارد. از این فرآیند هم در تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی و هم در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی که قابلیت تجزیه بیولوژیکی را داشته باشند، می‌توان استفاده نمود.

  اگرچه بحث استفاده از میکروفیلتراسیون از دهه 1960 میلادی مطرح شد، اما این فرآیند از اوایل دهه 1990 میلادی پیشرفت گسترده­ای در تکنولوژی و کاربرد آن داشت. فرآیندMBR  در دهه‌های 1960 و 1970 میلادی بر پایه انجام فیلتراسیون در خارج از مخزن واکنش و هوادهی قرار داشت اما در اوایل دهه 1990 میلادی دولت ژاپن یک پروژه مطالعاتی 6 ساله را بر روی  سیستم‌های غشایی مستغرق هدایت کرد که عملیات فیلتراسیون آن‌ها در درون مخزن هوادهی به انجام می‌رسید.  این مطالعات درنهایت منجر به پیشرفت­های چشمگیری در کاهش هزینه اولیه ساخت و بهره‌برداری از سیستم به جهت کمتر شدن تجهیزات و انرژی مصرفی گردید. اولین مدل آزمایشگاهی سیستم مستغرق در اروپا در سال 1996 برای تصفیه فاضلاب شهری راه‌اندازی و به فاصله کمی در سال 1998 میلادی یک تصفیه‌خانه فاضلاب برای پوشش 3800 نفر در انگلستان ساخته شد. چند سال بعد و در سال 2004 میلادی بزرگ‌ترین واحد تصفیه MBR در آن زمان در آلمان برای پوشش 80000 نفر ساخته و به بهره‌برداری رسید. مطالعات تکمیلی و تجربیات عملی نشان داده است که استفاده از این سیستم به‌خصوص برای تصفیه فاضلاب‌های صنعتی مقرون‌به‌صرفه­ تر بوده و به همین سبب در سال­های اخیر بیشترین استفاده از این سیستم به تصفیه فاضلاب‌های صنعتی اختصاص یافته است.

  فرآیند-MBR-آسان پالایش

  چیست؟MBR فرآیند

  فرآیند MBR یکی از فرآیندهای بیولوژیکی تصفيه فاضلاب می‌باشد كه از تركيب فرآيند لجن فعال متعارف با يك سيستم ممبراني مستغرق تشکیل‌شده است. اين فرآيند با ادغام واحدهاي هوادهی، ته‌نشینی ثانویه (زلال‌سازی) و فيلتراسيون در يك راكتور، جايگزين فرآیندهای تصفيه متعارف (لجن فعال متعارف) شده است. در اين فرآيند با جايگزيني واحد ته‌نشینی ثانویه با سيستم فیلتراسیون ممبراني، منافع زيادي از قبيل افزايش پايداری در بهره‌برداری، كاهش توليد لجن مازاد و كيفيت بسيار بالاتر پساب خروجي به دست می‌آید. بنابراين اين فرآیند، فرآيند مناسبي است كه می‌تواند در محدوده وسيعي برای سیستم‌های استفاده مجدد از پساب تصفیه‌شده در تصفيه فاضلاب‌های بهداشتی و فاضلاب‌های صنعتی بكار گرفته شود. پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از فرآیند MBR  یکی از خدماتی است که توسط شرکت مهندسی آسان پالایش زیست‌بوم ارائه می‌شود.

  تصفیه فاضلاب به روش MBR یکی از فرآیندهای بیولوژیکی تصفيه فاضلاب می‌باشد كه از تركيب فرآيند لجن فعال متعارف با يك سيستم ممبرانی مستغرق تشكيل شده است. اين فرآيند با ادغام واحدهاي هوادهی، ته‌نشینی ثانویه (زلال‌سازی) و فيلتراسيون در يك راكتور، جايگزين فرآیندهای تصفيه متعارف (لجن فعال متعارف) شده است. در اين فرآيند با جايگزيني واحد ته‌نشینی ثانویه با سيستم فیلتراسیون ممبرانی، منافع زيادی از قبيل افزايش پايداری در بهره‌برداری، كاهش توليد لجن مازاد و كيفيت بسيار بالاتر پساب خروجي به دست می‌آید. بنابراين اين فرآیند، فرآيند مناسبی است كه می‌تواند در محدوده وسيعی برای سیستم‌های استفاده مجدد از پساب تصفیه‌شده در تصفيه فاضلاب‌های بهداشتی و فاضلاب‌های صنعتی بكار گرفته شود. ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با روش فرآیند MBR یکی از خدماتی است که توسط شرکت مهندسی آسان پالایش زیست‌بوم ارائه می‌شود.

  MBR مزایای فرآیند

  • زلال سازی فاضلاب باکیفیت بسیار عالی و جداسازی کامل لجن از آب تمیز و تصفیه‌شده.
  •  راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب و جلوگیری از خروج لجن با دقت بسیار بالا.
  •  عدم نیاز به واحد ته‌نشینی.
  •  کوچک شدن ابعاد مخزن هوادهی به دلیل غلظت MLSS بالا.
  • فضای اشغالی کمتر نسبت به سایر فرآیندهای لجن فعال.

  MBR معایب فرآیند

  قیمت بسیار زیاد ممبران های فیلتراسیون و قیمت بسیار زیاد سیستم تصفیه.

  مشکلات بهره‌برداری ناشی از گرفتگی غشاء فیلتراسیون.

  نیاز به یک اپراتور متخصص و بامهارت کافی.

  معایب فرآیند MBR در کفه سنگین‌تر نسبت به مزایای آن قرار می‌گیرد و به همین دلیل از این روش به‌ندرت استفاده می‌شود.

  MBR فرآیند

  شرکت آسان پالایش  سازنده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کامل MBR از نمانام‌های مختلف می‌باشد. ازجمله مزایای پکیج‌های این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تکنولوژی ساخت بالا.
  • راندمان بسیار بالا در تصفیه.
  • قابلیت تولید با توجه به شرایط پروژه.
  • ابعاد بسیار کوچک.
  • عدم تولید بوی نامطلوب.
  • مصرف انرژی بسیار پایین.

  برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب با روش MBR و جزئیات خرید و ساخت و نصب این سیستم تصفیه فاضلاب می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

  برای مطالعه بیشتر درباره این موضوع روی لینک‌های زیر کلیک کنید

  1 MBR مزایای فرآیند

  2 MBR مزایای فرآیند

  اسکرول به بالا