USBF فرآیند تصفیه به روش

آنچه که می خوانیم
  Add a header to begin generating the table of contents

  USBF فرآیند لجن فعال با بستر لجن یا فرآیند

  فرآیند  لجن فعال با بستر لجن یا USBF) Upflow Sludge Blanket Filtration) از فرآیندهای نوین تصفیه فاضلاب محسوب می‌شود که شکل دیگری از فرآيند لجن فعال متعارف می‌باشد که يك ناحيه بی‌هوازی را با يك زلال‌ساز با بستر لجن رو به بالا ترکیب نموده است. در اين روش فاضلاب وارد بخش بی‌هوازی می‌گردد و در آنجا با لجن بازگشتي از کف مخزن ته‌نشینی ترکیب می‌گردد.

  پس‌ازاین اختلاط، جريان به‌صورت نهرگونه از قسمت پايين وارد قسمت هوادهي می‌گردد. پس از هوادهي، يك جريان از مخلوط مايع فاضلاب وارد قسمت پايين زلال سازي می‌گردد. در آنجا بستر لجن، لخته‌های لجن را جذب کرده و آب را از فيلتر لجن عبور می‌دهد. پس از جداسازي، آب تميز از روي سطح توسط يك لاندر جمع‌آوری‌شده و از سيستم خارج می‌گردد. جهت تكميل چرخه داخلي، لجن فعال جمع‌آوری‌شده در کف زلال‌ساز به قسمت بی‌هوازی در ورودي بيوراکتور بازگشت داده می‌شود. شکل‌های زیر شماتیک این فرایند می‌باشد.

  USBF_آسان پالایش زیست بوم
  USBF_آسان پالایش زیست بوم3

  USBF مزایای فرآیند

  • کاهش هزينه سرانه تصفيه:

   ايده متمرکز نمودن کلیه قسمت‌ها در يك بيوراکتور واحد، تجهيزت اضافي را کاهش  داده و نياز به زمين را به حداقل  می‌رساند.

  • راندمان حذف مناسب:

  در اين فرايند، راندمان بالاي تصفيه سبب می‌گردد که مقدار نيتروژن و فسفر و نيز BOD  و TSS در پساب خروجي به کمتر از 10 میلی‌گرم در لیتر برسد.

  • لجن مازاد کمتر و تثبیت يافته:

  بارگذاري آلی پايين منجر به سن بيشتر لجن می‌گردد که خود باعث توليد لجن مازاد کمتر و پایدارتر می‌شود. پس از تصفيه پاتوژن‌ها می‌توان از اين لجن مازاد به‌عنوان کود استفاده نمود.

  • انعطاف هيدروليكي:

  شكل منشوري يا مخروطي زلال‌ساز نه‌تنها اجازه می‌دهد که ساير فرايندهاي تصفيه در اطراف آن صورت پذيرد، بلكه انعطاف هيدروليكي بسيار مناسبي را ايجاد می‌نماید . تكنولوژي USBF به‌خوبی جریان‌های پيک را در يك حالت خود به خودي کنترل می‌نماید. بدين نحو که با  افزايش ميزان جريان، بستر لجن بالاتر رفته و سطح فيلتراسيون بيشتري در مخروط زلال‌ساز ايجاد می‌شود.

  • طراحي مدولار و قابل‌انعطاف:

  در هنگام نياز می‌توان برحسب پروژه ظرفيت بهره‌برداری را افزايش داد و به تصفیه‌خانه واحدهايي مشابه اضافه نمود. واحدهاي جديد حتي می‌توانند به قسمت‌های موجود افزوده شوند.

  USBF_آسان پالایش زیست بوم

  SBR و USBF مقایسه فرآیند

  با توجه به توضیحات ارائه‌شده برای فرایند USBF شباهت تقریبی بین این فرایند و فرایند SBR نمایان می‌گردد. در این بخش به تشریح این موضوع پرداخته می‌شود.

  :بارگذاری طراحی

  USBF_آسان پالایش زیست بوم.jpg-4

  :راندمان حذف پارامترهای اساسی فاضلاب

  USBF_آسان پالایش زیست بوم.jpg-5

  :میزان برق مصرفی

  با توجه به ماهیت سینتیک این فرآیندها هر دوبه‌یک میزان به مقدار اکسیژن جهت حذف آلاینده‌ها نیز دارند ولی ازنظر نوع بهره‌برداری هواده‌های فرآنید USBF از توان کمتری نسبت به فرآیند SBR برخوردار می‌باشد.  میزان توان هوادهی در فرآیند SBR به میزان 30 الی 50 درصد بیشتر از USBF می‌باشد.

  :تجهیزات جانبی

   فرایند SBR  معمولاً به‌صورت دو واحد موازی طراحی می‌گردد و فرایندUSBF به‌صورت تک‌واحدی طراحی می‌شود لذا تجهیزات رزرو برای فرایند  SBR بایستی در نظر گرفته شود که در فرایند USBF این‌گونه نیست . بنابراین تجهیزات الکترومکانیکی و تجهیزات تابلو برق در فرایند  USBF  به‌مراتب کمتر از فرآیند SBR می‌باشد.

  :فضای موردنیاز برای احداث تصفیه‌خانه

  فرآیند SBR و USBF با توجه به آنکه بهینه‌شده‌ی فرآیند لجن فعال می‌باشند لذا هر دو در مقایسه با فرآیند لجن فعال متعارف فضای کمتری نیاز دارند. فرآیند SBR  با توجه به دوبل بودن مخزن فضای بیشتری نسبت به USBF  اشغال می‌کند.

  مزایای پکیج‌های USBF ساخت شرکت آسان پالایش زیست بوم عبارت‌اند از:

  • ضمانت 12ماهه تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و 10 سال خدمات پس از فروش.
  • به‌کارگیری پوشش ضد خورندگی برای مخازن فلزی باضخامت 250-400 میکرون.
  • ارائه دفترچه‌های بهره‌برداری و چک‌لیست‌های بهره‌برداری.
  • ابعاد کوچک و مهندسی‌شده.
  • قابل ساخت با شرایط درخواستی خریدار.
  • قابلیت جابجایی به مکان دیگر در صورت تغییر مکان قرارگیری.
  • به‌کارگیری تابلو کنترل تجهیزات مکانیکی و الکتریکی.
  • خروجی پساب مطابق با استانداردهای داخلی و بین‌المللی.
  • عدم انتشار بوی نامطبوع.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اطلاع از قیمت پکیج‌های   USBF می‌توانید با کارشناسان شرکت آسان پالایش زیست بوم  تماس بگیرید.

  جهت مطالعه بیشتر در رابطه با فرآیند تصفیه فاضلاب به روش USBF به لینک های زیر مراجعه نمائید:

  فرآیند USBF

  فرآیند USBF

  اسکرول به بالا