UV گندزدایی به روش

گندزدایی با استفاده از اشعه ماورای بنفش (UV)

نور UV در یک فرکانس پایین از 250 تا 265 نانومتر شامل یک انرژی است که در DNA میکرو اورگانیزم ها جذب می شود و باعث  تغییر در DNA شده و از تولید مثل سلولی جلو گیری می کند. لامپ های جیوه ای قوسی با فشار پایین، مهمترین منبع تولید اشعه UV در فرآیند گندزدایی می باشند. تابش های UV در محدود کردن تولید مثل و تکثیر باکتری های کلی فرم در حدی که به استاندارد 100 تا 200 عدد در هر 100 میلی لیتر برسد، موثر است. یک سیستم کوچک گندزدایی با اشعه UV در شکل زیر نشان داده شده است. لامپ ها روی یک اهرم گردان نصب می شوند به گونه ای که حباب ها جهت پاک سازی  از اطراف آن عبور می کنند؛ همچنین غالبا یک سیستم تغذیه شونده با هلیپو کلریت به دنبال گند زدایی با UV به عنوان مکمل این فرآیند استفاده می شود.

UV گندزدایی به روش
UV گندزدایی به روش

مزایا و معایب گندزدایی به روش UV

عدم توليد محصولات جانبي زیان‌بار مانند تري هالومتان ها (که در اثر کلرزنی به وجود می‌آیند)، بالا بودن ضريب اطمينان و مصرف كم انرژي از مزاياي اين روش محسوب می‌شود؛ اما به علت عدم ايجاد اشعه باقيمانده در داخل آب، قادر به حذف آلودگی‌های احتمالي ثانويه که ممکن است بعد از تابش اشعه وارد آب شوند، نيستند.
لازم به ذكر است كه لاشه میکرو ارگانیزم‌های غیرفعال شده، در آب باقي می‌ماند و مي‌تواند تبديل به خوراكي براي ساير میکرو ارگانیزم‌ها و انگل‌های ديگر كه پس از گندزدايي اوليه، آب در معرض آن‌ها قرار می‌گیرد، شود. اشكال ديگري كه در گندزدايي آب به‌وسیله اشعه ماوراءبنفش وجود دارد اين است كه احتمال دارد گروهي از میکرو ارگانیزم‌ها به دليل وجود ذرات معلق بسیار ریز در آب به‌طور كامل در معرض تابش اشعه قرار نگيرند و يا عده‌ای از آن‌ها در سايه ذرات ريز معلق در آب پنهان‌شده و از تابش اشعه در امان بمانند.

همچنين بايد در نظر داشت كه گروهي از میکرو ارگانیزم‌ها در برابر كلر و اشعه ماوراءبنفش مقاوم بوده و به‌محض برخورد با اين گندزداها در اطراف خود يك غشاء محافظ ايجاد كرده و پس از رفع خطر و ورود به بدن موجود زنده مجدداً با از بين رفتن غشاء محافظ، به فعاليت خود ادامه دهند.

دوز پرتو فرابنفش مورد نیاز برای حذف میکروارگانیسم ها و باکتری ها در سیستم گندازدایی با فرابنفش در جدول زیر ارائه شده است:

 

UV گندزدایی به روش

کاربردهای سیستم گندزدایی به روش UV

گندزدایی با UV یکی از مکانیسم‌های مهم و اولیه برای غیرفعال سازی و تخریب ارگانیسم‌های بیماری‌زا و پاتوژنیک است که از گسترش بیماری‌هایی که توسط آب منقل می‌شوند به مصرف‌کنندگان آب و محیط‌زیست جلوگیری می‌کند؛ بنابراین برای تصفیه منابع آبی مختلف شامل موارد زیر کاربرد دارد:

تولید آب آشامیدنی.
تصفیه آب چاه.
تصفیه آب‌های سطحی.
تصفیه فاضلاب بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها.
صنایع داروسازی و بهداشتی.
تصفیه فاضلاب‌های شهری.
تصفیه در صنایع تهیه آب بسته‌بندی.
استریلیزه کردن ممبران ها.
در سیستم تصفیه آب RO.
منازل، هتل‌ها، رستوران‌ها.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید:

گندزدایی به روش UV

اسکرول به بالا